Znaki specjalne
W celu przypisania skrótu klawiaturowego do znaku specjalnego należy wykonać następujące czynności:
- W oknie Wstaw => Znak specjalny... wybierz żądany znak i wstaw go do tekstu. Ma to na celu uproszczenie czynności z punktów następnych, gdyż OpenOffice.org zapamięta wstawiany poprzednio znak i nie trzeba będzie przedzierać się przez różne opcje, rodzaje czcionek itp.
- Wybierz kolejno polecenia Narzędzia => Makra => Zarejestruj makro.
- Powtórz czynności z punktu pierwszego – wybierz żądany znak, zatwierdź przyciskiem OK i naciśnij przycisk Zakończ rejestrację.
- Pojawi się okno OpenOffice.org - Makra Basic. W polu Nazwa makra wpisz nazwę makra, korzystając tylko ze znaków alfanumerycznych, bez spacji, np.: paragraf_prawo
W polu Zapisz makro w można wybrać miejsce zapisu makra. W polu Istniejące makra w widać aktualnie zapisane makra w danym module. Kliknij przycisk Zapisz. Zapamiętaj, gdzie makro zostanie zapisane. - W menu Narzędzia => Dostosuj... => Klawiatura przejdź do segmentu Funkcje – Kategoria. Wybierz miejsce, w którym zostało zapisane makro paragraf_prawo (standardowo: Makra OpenOffice.org => user => Standard => Module1. W polu Funkcja widać istniejące makra. Znajdź i zaznacz żądane makro paragraf_prawo.
7. Przejdź do pola Skróty klawiaturowe. W najprostszym przypadku wybierz po prostu wolny skrót, np. Shift + F3. Kliknij przyciski Modyfikuj i OK. Gdyby wybrany skrót był zajęty, można zawsze zmienić skrót pierwotny.
8. Przyciskiem Zapisz... zapisz konfigurację.
W celu przypisania skrótów poleceniom menu, istniejącym albo dodanym przez użytkownika, należy wykonać powyższą procedurę od punktu piątego. Wybierz polecenie, któremu chcesz przypisać skrót, np. Widok => Hiperłącze, a następnie wybierz skrót.
Problemy
- Twórcy programu najwyraźniej nie przewidzieli możliwości definiowania skrótów przy użyciu klawisza Alt, co znacznie ogranicza możliwości wyboru, wobec faktu, że sporo skrótów jest już zajętych przez funkcje programu.
- OpenOffice.org nie ostrzega przez zmianą skrótów używanych przez system (np. Ctrl+V)!
- W Konfiguracji klawiatury mamy dwie opcje: OpenOffice.org i Writer. Przypisanie, a potem wywołanie funkcji pod OpenOffice.org prowadzi do błędów.
Autor: Wojciech, artykuł opublikowany na stronie openoffice.org.pl w czerwcu 2004.
Aktualizacja: M. Zasuwik.
13 komentarzy:
Witam!
W Oo nie działa u mnie klawisz Home. Próbowałem przypisać mu jakiąś inną funkcję, ale nie znalazłem odpowiedniej, która od razu, czy to ze strony nr 2 , czy 68 przenosiłaby mnie na samą górę, na sam początek mojego dokumentu. Poza tym zauważyłem w ustawieniach dziwny klawisz co się zwie Prior. Który to jest,bo jakoś nie udało mi się rozszyfrować.
Zawsze znajduję odpowiedź na swój post, kilka minut po tym jak go gdzieś zamieściłem. Tak więc doszedłem do tego, że na początek dokumentu przenosi CTRL+HOME. To mnie jednak nie satysfakcjonuje. Próbowałem to zmienić, ale też się się nie dało, gdyż funkcja "przenieś na początek dokumentu" jest w opcji "widok", a nie w opcji "nawigator" i nie można tego połączyć. Tak więc może ten problem ktoś rozgryzie. Jak funkcję "przenieś na początek dokumentu" przypisać klawiszowi HOME. Tego priora nadal nie rozgryzłem:)
super, dzięki za pomoc :)
Dobre. Dzięki za pomoc!
dzięki za pomoc. Właśnie tego szukałem. focusing gendlin
Jestem już dziadkiem ale raczej z tych dociekliwych i proponuję znacznie prostszą metodę wstawiania znaków specjalnych przez zastosowanie opcji "Autokorekta"
1. Wybierz znak z tabeli znaków np."§" i skopiuj do schowka Ctrl+C a następnie: Narzędzia - Opcje autokorekty - Zmiana i Zamień np. "par.." - Zamień na: Ctrl+V czyli "§". Proste? Lech Krakus
Odniosę się do wypowiedzi poprzednika. Po pierwsze, w przypadku tak prostego znaczka jak znak paragrafu można problem rozwiązać przez autokorektę. Są jednak bardziej złożone rzeczy, które można zrobić przy pomocy makra. Po drugie, jeśli ktoś często używa danego znaku może się okazać, że summa summarum dużo więcej czasu zajmie mu wpisywanie dłuższych kombinacji pod kątem autokorekty. Zresztą nie zadziała ona w przypadku np. liter, które umieszczamy w środku wyrazu, bo autokorekta "wymaga" po sobie spacji.
Dziękuję za pomoc Ziąąąą
Dzięki !!!!!
Fajnie. Dzięki temu dałem rade zrobić skróty do wpisywania fi i stopień. A używam tego często.
Do wstawiania często używanych znaków można w OpenOffice po przypisaniu im makr umieścić je na pasku narzędzi (lub innym). Robi się to w następujący sposób: Narzędzia>Makra>Zarządzaj makrami>Makro.
W pojawiającym się oknie mamy dwa "podokienka" >Makro z< pokazujące ścieżkę oraz >Istniejące makra w< - tutaj zaznaczamy/podświetlamy potrzebne nam makro i wciskamy przycisk >Przypisz...< Pojawia się okno >Dostosuj< - przechodzimy do zakładki >Paski narzędzi<. W sekcji >Zawartość paska narzędzi< wciskamy przycisk >Dodaj< - otwiera się okno >Dodaj polecenia<. W sekcji >Kategoria< na samym końcu znajdują się >Makra<. Rozwijamy listę, odnajdujemy ścieżkę dostępu. W sąsiedniej sekcji >Polecenia< zaznaczamy nazwę makra, które chcemy umieścić na pasku; klikamy >Dodaj< i gotowe. Potwierdzamy operację zamykając kolejne okna. W nowych dokumentach na pasku pojawi się nazwa przypisana do makra. Po jej wcisnięciu makro będzie wykonywane. Gdy makr jest dużo, np litery francuskie warto używać krótkich nazw makr.
Do wstawiania często używanych znaków można w OpenOffice po przypisaniu im makr umieścić je na pasku narzędzi(lub innym). Robi się to w następujący sposób: Narzędzia>Makra>Zarządzaj makrami>Makro.
W pojawiającym się oknie mamy dwa "podokienka" Makro z pokazujące ścieżkę oraz Istniejące makra w - tutaj zaznaczamy/podświetlamy potrzebne nam makro i wciskamy przycisk Przypisz... Pojawia się okno Dostosuj - przechodzimy do zakładki Paski narzędzi. W sekcji Zawartość paska narzędzi wciskamy przycisk Dodaj - otwiera się okno Dodaj polecenia. W sekcji Kategoria na samym końcu znajdują się Makra. Rozwijamy listę, odnajdujemy ścieżkę dostępu. W sąsiedniej sekcji Polecenia zaznaczamy nazwę makra, które chcemy umieścić na pasku klikamy Dodaj i gotowe. Potwierdzamy operację zamykając kolejne okna. W nowych dokumentach na pasku pojawi się nazwa przypisana do makra. Po jej wcisnięciu makro będzie wykonywane. Gdy makr jest dużo, np litery francuskie warto używać krótkich nazw makr.
Ja zawsze na początku tworzę własne skróty, wtedy moja praca idzie dużo sprawniej.
Prześlij komentarz