13.10.08

Skąd wziąć szablony do prezentacji?

W czasie, gdy użytkownicy starają się dotrzeć na przeciążony serwer OpenOffice.org, aby pobrać wersję 3.0, ja zabrałem się do rzeczy, której w pakiecie brakuje. Do szablonów prezentacji programu Impress.

Nie chodzi o to, że żadne szablony nie istnieją. Chodzi o to, że istniejące są po prostu szpetne. No, w najlepszym razie po prostu przedpotopowe, a ładnych jest tylko kilka. Ale ile można mieć takich samych prezentacji?

Ale istnieje łatwy sposób, żeby temu zaradzić. Wystarczy poszukać grafiki – typowej abstrakcyjnej grafiki używanej jako tapeta pulpitu. Ja zadałem sobie więcej trudu, bo wyszukałem grafiki wolnodostępnej. Wystarczy zajrzeć na deviantART, aby znaleźć setki znakomitych grafik – wiele z nich ma wolne licencje.

Podaję więc przepis, jak robić szablon tego rodzaju.

1. Tworzę pustą prezentację.

2. Otwieram menu Format, wybieram polecenie Obszar, klikam kartę Mapy bitowe, a następnie klikam przycisk Importuj. I znajduję pobraną już na dysk grafikę, klikam OK, a potem zatwierdzam nazwę, pod jaką będzie ona dostępna. Po zaimportowaniu i nadaniu nazwy naciskam klawisz Anuluj, bo nie chcę nic formatować, tylko zaimportować grafikę.


3. Wybieram kolejno: Format > Strona > Tło > Mapa bitowa. Na liście klikam zaimportowaną grafikę; najczęściej trzeba zaznaczyć jeszcze pole wyboru Względny w obszarze Rozmiar, ale to kwestia eksperymentowania. Można też importować grafiki z kafelkami, wtedy inaczej trzeba poustawiać parametry w oknie Ustawienia strony - wystarczy chwilę poeksperymentować.

4. Zwykle trzeba dostosować kolor czcionki. Kiedy biała czcionka zbyt zlewa się z tłem, warto użyć efektu Cień. Wtedy bardziej się wybija (wygląda to nieźle).

I gotowe. Oto nowoczesne szablony do prezentacji w programie Impress. Tutaj można obejrzeć je przed pobraniem. Teraz można pobawić się jeszcze wypunktowaniem. Albo nawet samodzielnie stworzyć odpowiednie tło w GIMP-ie :)

37 komentarzy:

Zbigniew Czernik pisze...

Bardzo dobra robota! Myślę, że gdyby jeszcze Twoje szablony trafiły do domyslnej instalacji OO (lub chociaż do polskiej wersji) to bardzo przyczyniłoby się to do popularyzacji OO. Kilka razy byłem świadkiem, gdy osoba robiąca prezentację w Impress marudziła, że nie ma ładnych szablonów (w domyśle: "w powerpoincie były")
Pozdrawiam

Marcin Miłkowski pisze...

Na dołączenie szansy nie ma, bo tam jest tysiąc różnych licencji i większość niezgodnych z licencją Impressa. Ale wystarczy kliknąć na stronie jeden link i zainstalować. To chyba nie jest trudne, parę kliknięć :)

Anonimowy pisze...

Pomijam to, że one niespecjalnie ładne są, to są średnio OpenSource skoro są NonCommercial. Mało kto potrzebuje prezentacji do wykorzystania amatorskiego... :(

Marcin Miłkowski pisze...

Licencje są różne, także dopuszczające wykorzystanie komercyjne, trzeba dokładnie przeczytać licencję na początku. W następnych wersjach będzie większość całkowicie na wolnych licencjach.

Proszę obejrzeć nową wersję (1.0.1).

Aha, proszę powiedzieć, które są najbrzydsze, będę usuwać.

Anonimowy pisze...

No tak, na początku jest spis jakie są, ale lepiej jakby OpenSource było osobno, a własnościowe osobno. Tak przedzieranie się przez to ma mały sens.

Marcin Miłkowski pisze...

Tu nie ma ani jednego własnościowego. Niektóre licencje open source nie zezwalają na użycie komercyjne, a inne zezwalają.

Open source nie oznacza wolnodostępności do wszelkich celów.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Open_source

Anonimowy pisze...

Świetna robota!!! Dzięki wielkie!!!

Anonimowy pisze...

Cześć. Wiem, że to może głupie pytanie. Ale gdy pobiorę plik. To co mam dalej z nim zrobić?
Bo nie da się dodać tak jak pisałeś wyżej.

Pozdrawiam,

Mateusz Zasuwik pisze...

Do anonima powyżej.

Dwuklik na plik .oxt i rozszerzenie powinno się samo zainstalować (jeśli masz OO.o w co najmniej wersji 2.4), albo wchodzisz w menu Narzędzia > Menadżer rozszerzeń > Dodaj.

Anonimowy pisze...

Zainstalowałem. Ale jak teraz wybrać dany szablon do prezentacji?

Mateusz Zasuwik pisze...

Masz belkę po prawej a w niej opcję "Wzorce stron".

Anonimowy pisze...

Wielkie dzięki. Takie proste a ja znaleźć nie mogłem...

Maciej pisze...

Dzięki ;) potrzebowałem czegoś schludnego na własne potrzeby- dla mnie spełniło swoje zadanie
Pozdrawiam

Anonimowy pisze...

witam :) mam pytanie... w jaki sposób mam podłożyć dźwięk pod prezentacje, tak aby był on słyszany podczas odtwarzania całej prezentacji a nie tylko na jednym zdjęciu? chodzi o cały oryginalny utwór pewnego zespołu a nie o standardowe dźwięki z programu. proszę o szybką pomoc

Mateusz Zasuwik pisze...

To już było.

http://openofficeorgpl.blogspot.com/2009/03/podkad-muzyczny-przez-caa-prezentacje-w.html

Anonimowy pisze...

czesc:) czy moge uzyc szablon (green lub CS3) do prezentacji licencjackiej, ktora bede wyglaszac przed komisja?Piszecie tu o jakis licencjach,nie chce zeby mnie potem scigano o jakis plagiat albo co innego...prosze o odp

Mateusz Zasuwik pisze...

Nie ma żadnych zastrzeżeń. Green jest na LGPL, a CS3 na CC Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Na tych samych warunkach 3.0 Unported

Anonimowy pisze...

Dzieki:)
To jeszcze jesli mozna, chcialam sie zapytac czy da sie w tym programie w prezentacji tworzyc trojwymiarowe wzory chemiczne? Albo moze masz jakies wskazowki jak to mozna zrobic...Jestem dziewczyna i nie mialam stycznosci z takimi rzeczami,to tak dla usprawiedliwienia;)
Pozdr

ola.ebi pisze...

Dobrze napisane!
Gdyby nie Ty, miała bym nudną prezentację na maturę, którą właśnie robię ;)
Dzięki!

Anonimowy pisze...

Dzięki, że wprowadziłeś taki temat teraz już wszystko wiem ;D

Anonimowy pisze...

Uratowałeś mi życie! Bardzo dziękuję!

Anonimowy pisze...

Panie Marcinie M. klawa sprawa ten artykuł przetestowałem na swoim OO.ogr szablonik z jakiejś grafiki ma się dobrze, z picassy też ściągnąłem kilka wzorów ale ciekawi mnie jak z nich zrobicz paczkę żeby pojedyńczo nie podpinać, a także czemu część jest w .jpg a część w .png?

Anonimowy pisze...

Witam, nie otwiera mi się link, czy mogłabym skądś pobrać "tapetę" fresh morning? pozdrawiam, Katarzyna

Mateusz Zasuwik pisze...

Link działa.

Anonimowy pisze...

Witam, już wiem, mój błąd, bardzo dziękuję za świetny materiał, pozdrawiam

Pracoholik pisze...

Witam!
Właśnie tego szukałem. W przypadku MO mamy do wyboru cały pakiet. W wersji OF którą używam, niestety ilość szablonów do wyboru jest mniejsza ;/ Bardzo dziękuje za ten wpis!

Michał Cyrkunowicz pisze...

Świetne tła, acz również mam problem z linkiem :(

Mateusz Zasuwik pisze...

To dlatego, że zmienił się adres na http://aoo-extensions.sourceforge.net/node/1338

Już go poprawiam.

Martyna Kamińska pisze...

Witam :) Małe pytanko... Jak zrobić żeby te tła utrzymywały się cały czas w "dostępne do użycia".Gdy dodaję inne tło to automatyczne zapomina tamto...

Kamil Górecki pisze...

no nie wszystko dodane ale w opcji wzorce stron niestety nie pojawia się nic z nowych szablonów ktoś wie dlaczego??

Anonimowy pisze...

jakie to są rozmiary? (w pixelach)

Anonimowy pisze...

Dziękuję !!! Dzięki tobie moja prezentacja wreszcie wygląda :D

Anonimowy pisze...

ALE JA NIE MAM NICZEGO JAK KLIKNĘ IMPRTUJ :(

Aneta Grzywna pisze...

dzięki, potrzebowałam do prezentacji czegoś oryginalnego, dzięki za super podpowiedź.

Vertex VTMaps pisze...

Prócz ciekawych szablonów w prezentacji warto też skorzystać z fajnych, grafik, map czy wykresów, które w łatwy i atrakcyjny sposób przekażą nasze informacje

Ana pisze...

Świetne. Dzięki wielkie. Przygotowuję prezentację dla dzieciaków w gimnazjum i jak zobaczyłam co oferuje OO jeśli chodzi o tła, to się przeraziłam. Dzięki Tobie, myślę, że moja prezentacja zwróci ich uwagę.

Konrad Statek pisze...

Dobry artykuł ale pobierz sobie program antyplagiatowy ze strony www.antyplagiat.net bo widziałem że ktoś kopiuje twoje teksty.