4.6.10

Kody paskowe w OpenOffice.org


W dzisiejszych czasach kod paskowy (czy kod kreskowy, jeśli ktoś woli) musi znaleźć się na każdym towarze: książce, gazecie, płycie, jogurcie czy opakowaniu chleba. Dlatego coraz częściej potrzebujemy też wstawiać kody paskowe w dokumentach, aby móc je umieszczać na opakowaniach.
Rozwiązania komercyjne do tworzenia kodów paskowych potrafią kosztować nawet kilka tysięcy euro, chociaż z informatycznego punktu widzenia tworzenie ich jest sprawą banalną. Istnieje co prawda od lat pakiet GNU Barcode, który oczywiście jest bezpłatny, ale niestety, jego obsługa wymaga co najmniej znajomości wiersza poleceń, a w dodatku czasem pojawiają się problemy: niektóre kody nie są generowane poprawnie... Rozwój tego projektu zatrzymał się w roku 2002, więc małe szanse, że ktoś to poprawi.
Ale od czego OpenOffice.org i jego rozszerzenia? Istnieje rozszerzenie Barcode, które świetnie nadaje się do tego celu. Wystarczy pobrać plik ze strony (zielona ikonka "Get it"), kliknąć go dwa razy i zainstaluje się w programie OpenOffice.org Draw – trzeba oczywiście zaakceptować licencję. Następnie zamykamy OpenOffice.org (łącznie z modułem szybkiego uruchamiania) i otwieramy ponownie, wybierając aplikację Draw (lub opcję Rysunek z ekranu startowego).
W menu Wstaw zobaczymy nowe polecenie Barcode:

Wystarczy je wybrać, a pojawi się okienko, w którym wybiera się standard kodu:

Oto przykład - kod przepisany z zeszytu (a więc EAN-13, wybrałem obliczenie cyfry kontrolnej – a więc przepisałem tylko 12 cyferek, a proszę kod się zgadza):

Teraz mógłbym zapisać plik w formacie obsługiwanym przez Draw (lub wyeksportować do pliku PDF) i już miałbym piękny, dorodny kod kreskowy :) Ale to tylko przykład, więc efektu nie zapisałem.

3 komentarze:

Jacek K. pisze...

Ale to w Draw :( A nie ma rozszerzenia we Writerze lub Calcu?

Na przykład przy generowaniu cennika, tak aby w kolumnie były generowane kody kreskowe.

czytniki pisze...

Nie zdawałem sobie sprawy z tego, że jest tak duże zapotrzebowanie na edytor kodów paskowych.

btw. Miłe rozszerzenie ;)

Mariusz pisze...

Bardzo fajna opcja, nie spodziewałem się że jest takie edytor kodów. Na pewno nie omieszkam z niego skorzystać i przetestować jego funkcje.