5.3.07

Publikacje naukowe w Internecie

Wiele osób publikuje teksty naukowe w Internecie. Jedni robią to w formacie PDF (nic prostszego, OpenOffice.org potrafi zapisywać pliki PDF), inni chcą zintegrować teksty naukowe z resztą witryny. Wtedy najlepiej zapisywać je w formacie HTML. Ale pojawi się trudność: przypisy.
Wiadomo jednak, że pakiety biurowe zapisują nie najpiękniejszy kod HTML. Microsoft Word generuje ogromne pliki; OpenOffice.org nieco mniejsze, ale też na pewno niezgodne z wystrojem reszty witryny. Najgorsze są różne i niedostosowane do Internetu czcionki.
Oto mój przepis na piękny artykuł naukowy z pięknymi przypisami:
  1. otworzyć plik z tekstem w OpenOffice.org (teksty z edytora Microsoft Word wczytują się zwykle bez problemu, acz z plikami RTF bywają większe problemy, bo każda możliwa odmiana MS Word na Ziemi ma inną odmianę formatu RTF);
  2. zapisać go jako HTML (Plik > Zapisz jako > Dokument HTML).
  3. wywalić zbędne kody czcionek przy użyciu narzędzia ooo_html_simplifier - to nieco trudniejsze i wymaga instalacji Perla w systemie, ale to nie jest aż takie trudne, zwłaszcza w Linuksie, gdzie Perl zwykle jest domyślnie zainstalowany; w systemie Windows można zastosować ActivePerl;
  4. wgranie pliku HTML do Internetu i dostosowanie wyglądu przypisów.
Krok 3 nie jest taki trudny, bo sprowadza się do uruchomienia ooo_html_simplifier z wiersza polecenia. Natomiast dostosowanie wyglądu przypisów jest dlatego konieczne, że standardowo indeksy górne w HTML-u psują odstępy między wierszami i wyglądają fatalnie. Można jednak zastosować trik odkryty przez twórców Wikipedii. Do arkusza stylów CSS dodajemy wpisy:


sup { font-size: smaller;

vertical-align: baseline;

position: relative;

bottom: 0.33em;}I to wszystko. Takie rozwiązanie jest stosowane w redakcji Przeglądu Filozoficzno-Literackiego.

1 komentarz:

Anonimowy pisze...

Cześć,

czy możecie mi poradzić jak stosując przypis końcowy otrzymać np.: [1-3], zamiast [1,2,3]?

Dziękuję i pozdrawiam.

Karolina